Vanessas nya liv börjar i Kina
2025-04-21
|
Bengt Jansson
När årets Diamond League-säsong inleds i Xiamen i Kina den 26 april finns Vanessa Kamga på plats. Hon fortsätter sedan direkt till Shanghai där årets andra Diamond League-gala avgörs den 3 maj. Båda tävlingarna sänds av SVT1 kl 13.00 (kl 19 kinesisk tid)
Detta är ett tecken för hennes nya stjärnstatus efter den överraskande femteplaceringen i diskus vi fjolårets OS. Diamond League omfattar världens 15 bästa friidrottsgalor, däribland Bauhausgalan där Hässelby är en av arrangörsklubbarna.
Diamond League är den högsta internationella tävlingsnivån efter EM, VM och OS. Här får endast de bästa friidrottarna vara med och tävla. Vanessa, som numer tillhör denna exklusiva grupp, har t.o.m. blivit inbjuden till Xiamen, vilket betyder att arrangörerna betalar hennes resekostnader och även står för uppehället i Kina.
Fyra svenskar, däribland storstjärnan ”Mondo” Duplantis deltar i premiärtävlingen.
- Det är inspirerande för Vanessa. Alla vill ju vara med i de största tävlingarna, säger Vanessa Kamgas tränare Mats Olsson.
- Vi har jobbat hårt för att hon ska växa in i den här nya rollen som internationell stjärna. Vi kör vidare efter samma modell som i fjol. Träningarna har gått bra. Det tekniska utförandet ät gott, och kastlängderna är bra.
I fjol fick inte Vanessa chansen att tävla i Diamond League. Nu är hon laddad inför årets inledande Diamond League tävlingar:
– Det ska bli grymt kul att få inleda säsongen med två så bra tävlingar, förklarar hon. Spännande att få vara med och konkurrera med de bästa.
Startfältet är nästan som en OS-final. Fyra av deltagarna har kastat över 70 meter.
Vanessas ett år gamla svenska rekord är 65,14. Trots att det fattas drygt åtta meter till amerikanskan Valarie Allmans världsårsbästa 73,52 känner inte Vanessa sig besegrad på förhand:
– Här tävlar vi om placeringar. Det är det som är nyckeln.
Vanessa tjuvstartade säsongen redan i mars med att ta en mycket meriterande seger i diskus vid Europacupen i kast.
– Kul att få fortsätta med två så här bra tävlingar, tycker Vanessa
För att anpassa sig till tidsskillnaden på sex timmar åker Vanessa Kamga till Kina fem dagar före tävlingen i Xiamen.
– Träningen har gått jättebra och jag ser fram mot säsongen, berättar Vanessa som har VM i Tokyo i september som årets stora mål.
Sommarens Diamond League tävlingar är ett bra sätt för Vanessa att förbereda sig för VM. Vanessa har redan klarat den tuffa kvalgränsen till VM, så hon kan förbereda sig i lugn och ro
Diamond League Xiamens hemsida
ANDERS OLSSON

OS-femman Vanessa Kamga spänner musklerna inför säsongens inledande Diamond League tävlingar. Foto: DECA Text och Bild.