Tempelstafetten avgjordes idag den 15 maj
2025-05-15
|
Bengt Jansson
Idag genomfördes Tempelstafetten nere vid Tempeludden i ett mycket blåsig och kylslaget väder.
Vi har arrangerat stafetten i mer än 20 år för skolor i närområdet. Efter pandemin har det varit dålig uppslutning, men i år vände det och vi hade närmare 50 lag från tre olika skolar, Hässelby Villstadsskolan, Internationella Engelska skolan och Vinsta Västra, var med och tävlade.
Ett lag har sex sträckor och lagen är mixade, tre flickor och tre pojkar i varje lag. Sträckorna är fördelades så här:
Sträcka 1 - 690 m pojkar
Sträcka 2 - 425 m, flickor
Sträcka 3 - 985 m, pojkar
Sträcka 4 - 690 m, flickor
Sträcka 5 - 425 m, pojkar
Sträcka 6 - 985 m, flickor
Johan Engholm från styrelsen och själv gammal löpare är tävlingsledare och den som gör det stora jobbet med stafetten.
Bland ungdomarna varierar stil och klädsel, bland de flesta syns att de sportar och har utrustning för det, men vi ser även dem som deltar i tjocka jackor, kängor och jeans. Det är kul att många är med, men tråkigt att så många barn inte deltar överhuvudtaget, eller inte ges rätt förutsättningar då man inte har klädsel för sport.
-jag ser en markant försämring på antalet barn som springer, säger Albin Johansson löptränare. Jag har stått på samma position efter banan de senaste tio åren, de första åren sprang de flesta där jag stod, idag är knappt hälften som springer, fortsätter Albin.
Bland ungdomarna som springer ser vi flera med ett fint och naturligt löpsteg, vi hoppas de börjar springa för Hässelby SK.
Tre bästa lagen i varje årskurs
Årskurs-4
1. Hässelby Villastads skola 4B - 18.08
2. Hässelby Villastads skola 4A-lag 1 - 19.04
3. Hässelby Villastads skola 4C-lag 3 - 19.09
Årskurs-5
1. Hässelby Villastads skola 5B-lag 2 - 17.12
2. Hässelby Villastads skola 5C-lag 2 - 17.31
3. Internationella Engelska Skolan 5#1 - 17.50
Årskurs-6
1. Hässelby Villastads skola 6B-lag 1 - 16.13
2. Hässelby Villastads skola 6B-lag 2 - 16.31
3. Hässelby Villastads skola 6A-lag 1 - 16.53
I Hässelby Villstadskolan är Gustav Berlin vår duktiga 1500 meters löpare idrottslärare (Gustav har tyvärr varit skadad de senaste åren). Vi ser att Villstadskolan dominerar i toppen av resultatlistorna.

Sista backen upp mot växlingen

Förväntansfulla löpare väntar i växeln

Johan Engholm har en genomgång med deltagarna innan start