Spjut dagens gren första dagen i Norrköping
2025-08-30
|
Magnus Wickert
Två poängplatser i spjut både i P19 klassen d'r Irving Lind inledde tävlandet med ett finfint nytt pb med 55,38 och med det fina kastet slutade han på en femteplats vilket är klart klart bättre än vad statistiken sade innan tävlingen. I P15 persade även Fritjof Wärn rejält med ca 5 meter och klättrade flera placeringar upp till fjärdeplatsen med 48,65. Det var även ruggigt nära att Ebbe Engström nådde finalen i spjutet efter ett nytt pers på 42,32. Det får ses som en prestation i sig eftersom det kastet gjordes direkt efter 300m häck försöken.
I de försöken persade både Ebbe och Victor Herge i första heatet 42,05 resp 41,21. Därmed är Victor klar för lördagens final och Ebbe är förste reserv vid ev återbud. Victor tog sig även till finalen i längdhopp som avgörs på lördag.
Ytterligare en poängplats blev det när F19 sprang 100m final. Johanna Pihl missade något i starten och fick verkligen kriga hela vägen för att ta hem femteplatsen i motvinden. Det blev en hundradelsstrid som Johanna gick segrande ur.
Nytt pb även för Ted Bekkewold Karlström som putsade bort drygt 6,5 sekund på sitt 2000m hinder pers i finalen.
I F15 nådde inte Elin Almgren eller Emilia Andersson finalen men det var väldigt nära personligt rekord för Elin. Ruben Frisk hoppade långt och hade en final plats i ren hopplängd (7m+) men tyvärr övertramp med någon centimeter.
På lördagen väntar flera fina finaler där vi har några riktigt bra chanser till bra placeringar.
Alla resultat