Vanessa övertygade
2026-05-23
|
Jenny Rudin
VM-fyran i diskus, Vanessa Kamga, visade fin form i sin första internationella tävling för säsongen. Vanessa reste till Xiamen i Kina med ett blygsamt årsbästa på 59,02. Som vanligt inledde hon starkt och noterade 61,89 i första kastet i Xiamen. Hon ökade sedan till 64,02 vilket gav henne femte plats i årets andra Diamond League-gala. Tävlingen vanns av amerikanskan Valarie Allman på 68,45.
Vanessa hade två långa kast, förutom 64,02 i tredje omgången, sedan också 63,81 i femte omgången. Det är ett imponerande resultat så här tidigt på säsongen. Vanessas svenska rekord är 66,61.

Arkivbild på Vanessa Kamga från GP i Göteborg i fjol. Foto: DECA Text&Bild.
Vanessas serie i Xiamen: 61,89 - X - 64,02 - X - 63,81. Endast de tre främsta fick kasta i sjätte omgången.
Vanessa var näst bästa europeiska kastare i Xiamen, endast besegrad av Jorinde Klinken från Nederländerna som hade 64,27.
Det ser alltså mycket lovande ut för Vanessa inför EM som avgörs i augusti.
Resultat Diamond League Xiamen: https://xiamen.diamondleague.com/programme-results/
ANDERS OLSSON