Ny termin för Måndagskul med Handelsbanken
2025-04-29
|
Bengt Jansson
Den första träningen för Måndagskul med Handelsbanken startade i går den 28 april. Det var blåsigt, men betydligt varmare än vid upptakten förra året.
Måndagskul är vår prova på verksamhet för barn som är sugna på att testa friidrott. Vi har till i år minskat åldersspannet för gruppen från tidigare upp till 14 år till nu endast upp till 11 år. Vi upplevde att åldersskillnaden i gruppen var för stor och att det inte blev så bra för någon.
För de äldre barnen 12-14 år som vill prova på friidrott har vi en annan prova på verksamhet på fredagar. Det börjar redan nu på fredag den 2 maj. Dit är alla hjärtligt välkomna såväl du om redan tränar i en HSK- grupp eller för dig som är sugen på att testa på friidrott för första gången.
Läs mer om prova på friidrott för 12-14 åringar här
Måndagskul började med ett upprop och där huvudledaren Ida i förväg delat upp barnen i tre olika grupper. Alla barn fick en fin Måndagskulkeps.
De olika grupperna hade olika övningar, ett gäng hoppade längd, ett annat provade på kulstötning och det tredje fick prova olika sprintstarter. Den första träningen avslutades med en evighetsstafett där de tre grupperna tävlade mot varandra och försökte kulla laget framför.
Ombyggnaden av längd och trestegsbanorna på Hässelby IP gör att delar av löparbanorna är avstängda och det begränsar träningen, inte bara för Måndagskul – utan för all träningsverksamhet. Men vi är nära nu, vi är lovade att ansatsbanorna ska sprutas med gummi nu i veckan och att det sedan ska läggas konstgräs på de grusade ytorna i början av nästa vecka, sedan ska Hässelby IP vara klart för säsongen 2025 med helt nya banor.

Samling för barn och föräldrar. Det var upprop och barnen delades upp i grupper

Kula med Selma och Alvin som ledare

Sprintträning med Packe och Isabella

Längdhopp med Sophie och Moritz