Två hässelbylöpare på EM för 17-åringar

2018-07-04 | Marianne Fricke Stjernström

Fem veckor framöver duggar friidrottens stora mästerskap tätt. Först ut är EM för 17-åringarna 5-8 juli i ungerska Gyor, där Lovisa Bivstedt och Anton Axelsson båda ska tävla i 800 meter. Här finns (preliminära) tider för Lovisas och Antons tävlande.

VM för 19-åringarna pågår mellan 10 och 15 juli i finska Tammerfors och slutligen är det EM för seniorerna 6-12 augusti i tyska Berlin.

Men nu är det alltså dags för Gyor ska hässelbyungdomarna Lovisa Bivstedt och Anton Axelsson finnas på plats i Svenska färger på EM-tävlingen. Båda springer 800 meter. 

Totalt är det 22 svenskar som representerar Sverige i nordvästra Ungern, nära Slovakien. 
Läs mer på Friidrott.se >>>

Här är det svenska tidsprogrammet med tiderna för försök, semi och final. Anton och Lovisas tider är hässelbyaktigt markerade med rött. 

 

TORSDAG 5 JULI  
10.00 F Slägga kval 1 Hillevi Carlsson
10.03 F Sjukamp / 100m häck Klara Rådbo, Tuvalisa Rosenquist
10.30 F 5000m gång / FINAL  
11.05 F Sjukamp / höjd Klara Rådbo, Tuvalisa Rosenquist
11.13 F 400m / försök  
11.23 F Slägga / kval 2 Hillevi Carlsson
11.48 P 100m / försök  
12.23 F 100m / försök  
12.45 P Spjut / kval 1  
12.58 P 400m / försök  
13.10 P Kula / kval Arvid Mägi Theorin
14.05 P Spjut / kval 2  
-    
17.40 P Höjd / kval  
17.55 P Diskus / kval 1  
18.06 F 800m / försök Gaël De Coninck, Lovisa Bivstedt
18.06 F Längd / kval Tilde Johansson
18.46 P 1500m / försök  
18.50 F Sjukamp / kula Klara Rådbo, Tuvalisa Rosenquist
19.05 F Stav / kval Sandra Alvero, Gabriella Jönsson
19.06 P 100m / semi  
19.25 P 3000m / FINAL Emil Millán de la Oliva
19.38 P Tresteg / kval  
19.40 F 100m / semi  
19.41 P Diskus / kval 2  
20.06 F Sjukamp / 200m Klara Rådbo, Tuvalisa Rosenquist
20.36 F 2000m hinder / försök Ellinor Aurell, Malin Jonson
     
FREDAG 6 JULI  
10.00 F Sjukamp / längd Klara Rådbo, Tuvalisa Rosenquist
10.05 P Stav / kval Emil Carlsson
10.05 P 110m häck / försök Thomas Jones
10.40 P 10000m gång / FINAL  
11.15 P Slägga / kval 1  
11.40 F 1500m / försök  
12.00 P 400m häck / försök Johan Claeson
12.10 F Höjd / kval  
12.12 F Kula / kval  
12.35 P Slägga / kval 2  
12.42 F 400m häck / försök  
13.22 P 800m / försök Anton Axelsson
-    
16.00 F Sjukamp / spjut 1 Klara Rådbo, Tuvalisa Rosenquist
17.00 P 110m häck / semi Thomas Jones
17.05 F Längd / FINAL Tilde Johansson
17.10 F Sjukamp / spjut 2 Klara Rådbo, Tuvalisa Rosenquist
17.28 F 200m / försök Kajsa Kjellergren, Wilma Rosenquist
18.03 P 200m / försök  
18.20 P Diskus / FINAL  
18.25 P Kula / FINAL Arvid Mägi Theorin
18.38 F 3000m / FINAL  
18.53 P 400m / semi  
19.20 F Sjukamp / 800m Klara Rådbo, Tuvalisa Rosenquist
19.48 F 400m / semi  
19.50 P Tresteg / FINAL  
19.57 F Slägga / FINAL Hillevi Carlsson
20.09 F 100m / FINAL  
20.26 F 800m / semi Gaël De Coninck, Lovisa Bivstedt
20.47 P 100m / FINAL  
21.03 P 2000m hinder / försök Omar Nuur
     
LÖRDAG 7 JULI  
09.50 F Diskus / kval 1  
10.00 P Tiokamp / 100m Carl af Forselles, Benjamin Tinglöf
10.05 P Längd / kval  
10.35 F 100m häck / försök Tilde Johansson
11.08 F Diskus / kval 2  
11.20 P 200m / semi  
11.25 P Tiokamp / längd Carl af Forselles, Benjamin Tinglöf
11.44 F 200m / semi Kajsa Kjellergren, Wilma Rosenquist
12.12 P 1000m stafett / försök  
12.30 F Spjut / kval 1  
12.32 F 1000m stafett / försök Sverige
12.50 P Tiokamp / kula Carl af Forselles, Benjamin Tinglöf
13.50 F Spjut / kval 2  
-    
17.00 P Slägga / FINAL  
17.05 F Stav / FINAL Sandra Alvero, Gabriella Jönsson
17.15 P Tiokamp / höjd Carl af Forselles, Benjamin Tinglöf
17.30 P 400m häck / semi Johan Claeson
18.05 F 400m häck / semi  
18.20 F Kula / FINAL  
18.29 F 2000m hinder / FINAL Ellinor Aurell, Malin Jonson
18.40 P 400m / FINAL  
18.40 F 400m / FINAL  
18.56 F 100m häck / semi Tilde Johansson
19.27 P 1500m / FINAL  
19.42 F 200m / FINAL Kajsa Kjellergren, Wilma Rosenquist
19.43 P Spjut / FINAL  
19.45 P Höjd / FINAL  
19.49 P 200m / FINAL  
19.50 F Tresteg / kval Maja Åskag
20.02 P 800m / semi Anton Axelsson
20.28 P Tiokamp / 400m Carl af Forselles, Benjamin Tinglöf
21.00 P 110m häck / FINAL Thomas Jones
21.18 F 800m / FINAL Gaël De Coninck, Lovisa Bivstedt
     
SÖNDAG 8 JULI  
10.00 P Tiokamp / 110m häck Carl af Forselles, Benjamin Tinglöf
10.55 P Tiokamp / diskus 1 Carl af Forselles, Benjamin Tinglöf
12.15 P Tiokamp / diskus 2 Carl af Forselles, Benjamin Tinglöf
13.30 P Tiokamp / stav 1 Carl af Forselles, Benjamin Tinglöf
14.00 P Tiokamp / stav 2 Carl af Forselles, Benjamin Tinglöf
-    
16.00 P Tiokamp / spjut 1 Carl af Forselles, Benjamin Tinglöf
17.00 P Längd / FINAL  
17.15 P Tiokamp / spjut 2 Carl af Forselles, Benjamin Tinglöf
17.25 P Stav / FINAL Emil Carlsson
18.20 F 400m häck / FINAL  
18.30 F Spjut / FINAL  
18.35 F Tresteg / FINAL Maja Åskag
18.37 P 400m häck / FINAL Johan Claeson
18.53 P 800m / FINAL Anton Axelsson
19.10 F 1500m / FINAL  
19.35 P 2000m hinder / FINAL Omar Nuur
19.48 F Höjd / FINAL  
19.54 F 100m häck / FINAL Tilde Johansson
20.08 P Tiokamp / 1500m Carl af Forselles, Benjamin Tinglöf
20.15 F Diskus / FINAL  
20.42 F 1000m stafett / FINAL Sverige
20.58 P 1000m stafett / FINAL  

 

 


Ansvarig utgivare: Marianne Fricke Stjernström, E-mail: , Telefon: 08-739 97 06