Tävlingsresultat från klubbens egen friidrottsskola

2017-08-10 | Marianne Fricke Stjernström

Vecka 31 hade klubben en friidrottsskolevecka för klubbens egna medlemmar. Efter bad och övernattning i klubbhuset hölls förstås också tävlingar. Här är samtliga resultat.

(Skulle något resultat saknas; mejla mariane.hsk@telia.com eller hsk.friidrott@telia.com).

Pojkar 15      
P15 80m       
Final 
vind: okänd
1 Vincent Arousell 3 10.9m  
2 Jonathan Kihlström 3 11.0m  
3 Hugo Ahlenius 3 12.2m  
4 Gustav Elinder 3 12.2m  
       
P15 200m häck (76.2cm, 5st)      
Final      
Vind: okänd      
1 Vincent Arousell 03 35.2m       
2  Gustav Elinder 03 37.8m      
-  Jonathan Kihlström 03 ej start      
-  Hugo Ahlenius 03 ej start      
       
P15 Stillastående längd      
Vind: okänd      
1 Vincent Arousell 03 2.29       
2 Gustav Elinder                           03                      1.93          
3 Hugo Ahlenius   03 1.91      
4 Jonathan Kihlström 03 1.23      
       
  1 2  
Hugo Ahlenius 1.52 1.91  
Vincent Arousell 2.24 2.29  
Gustav Elinder 1.20 1.93  
Jonathan Kihlström 1.23    -  
       
P15 Längdhopp      
Vind: okänd      
1 Vincent Arousell 03 4.40       
2 Hugo Ahlenius                           03 4.24       
3 Gustav Elinder                           03 3.76       
       
       
  1   2      
Hugo Ahlenius  4.16 4.24       
Vincent Arousell   X 4.40      
Gustav Elinder                           3.73                   3.76      
       
P15 Diskus (1kg)      
1 Gustav Elinder 03 19.70      
2 Jonathan Kihlström 03 19.34      
3 Vincent Arousell 03 18.62      
4 Hugo Ahlenius 03 14.60      
                                                        1      2      
Hugo Ahlenius                           14.60      -       
Vincent Arousell 18.62                      -      
Gustav Elinder        14.34 19.70      
Jonathan Kihlström 15.79 19.35    

 

 

 


 

 

P15 Spjut (600g)      
1 Hugo Ahlenius 03 20.13      
2 Jonathan Kihlström 03 19.60      
3 Vincent Arousell 03 17.64      
4 Gustav Elinder 03 17.49      
                                  1      2      
Hugo Ahlenius  19.20  20.13      
Vincent Arousell     -                  17.64      
Gustav Elinder        14.96 17.49      
Jonathan Kihlström 19.60     -      
       
P15 Kula  (4kg)    
1 Gustav Elinder   3 8.60
2 Vincent Arousell                 3 8.24
3 Hugo Ahlenius   3 6.16
4 Jonathan Kihlström                                          3 5.58
                                                       1      2      
Hugo Ahlenius                            5.21   6.16       
Vincent Arousell 7.75                   8.24      
Gustav Elinder      8.60            X      
Jonathan Kihlström 5.58                        -      
       
P15 Höjdhopp      
1 Vincent Arousell 3 155  
2 Hugo Ahlenius 3 150  
3 Gustav Elinder 3 120  
4 Jonathan Kihlström 3 100  

 

  100 105 110 115 120 125 130 135 140 144 147 150 153 155 158
Hugo Ahlenius  O   -    -    -    -    -    - O O O O XXO XXX    
Vincent Arousell             O O O O XO XXO O O XXX
Gustav Elinder      O O O XXO XO XXX                  
Jonathan Kihlström O -                          

 

P15 800m Hinder (3st 76.2 cm hinder, ink. vattengrav)    
Final    
1 Gustav Elinder 03 3:03m    
2 Hugo Ahlenius 03 4:01m    
3 Jonathan Kihlström 03 4:03m    
4 Vincent Arousell 03 4:05m    
     
Pojkar 13    
P 13 60m    
Final    
Vind: okänd    
1 Linus Jonsson 04 8.7m    
2 David Björklund 04 9.2m    
3 Erik Larripa Taxell 05 9.3m    
4 Olle Skymne 05 9.3m    
5 Leo Wickert 05 10.1m    
6 Elias Boman 04 10.1m    
     
P13 200m Häck (70cm, 5st)    
Final    
Vind: okänd    
1 Linus Jonsson 04 34.0m    
2 Elias Boman 04 34.0m    
3 Erik Larripa Taxell 05 35.0m    
4 David Björklund 04 37.0m    
5 Olle Skymne 05 39.2m    
6 Leo Wickert 05 39.6m    
     
P13 Stillastående längd    
Vind: okänd    
1 Linus Jonsson 04 2.47    
2 Elias Boman 04 2.16    
2 David Björklund 04 1.96    
4 Leo Wickert 05 1.96    
5 Olle Skymne 05 1.86    
6 Erik Larripa Taxell 05 1.12    
     
1    
David Björklund                        1.96    
Elias Boman    2.16    
Linus Jonsson       2.47      
Erik Larripa Taxell 1.12    
Olle Skymne   1.86    
Leo Wickert   1.96    
     
     
     
P13 Längdhopp (hoppzon)    
Vind: okänd    
1 Linus Jonsson 04 4.83    
2 Erik Larripa Taxell 05 4.09     
3 Elias Boman 04 4.02    
4 Olle Skymne 05 3.58    
5 David Björklund 04 3.56    
6 Leo Wickert 05 3.42    
   1      2    
David Björklund 3.56      X     
Elias Boman                           4.02                    X    
Linus Jonsson 4.75                      4.83    
Erik Larripa Taxell                    4.09                         X    
Olle Skymne                              3.58                      1.74    
Leo Wickert                               3.37                      3.42    

 

P13 Diskus  (600g)    
1 Linus Jonsson   4 33.39
2 Elias Boman   4 26.40
3 Erik Larripa Taxell                           5 24.35
4 Olle Skymne   5 19.70
5 Leo Wickert   5 16.68
6 David Björklund   4 16.12
1      
David Björklund   16.12       
Elias Boman                             26.40                     
Linus Jonsson   33.39                       
Erik Larripa Taxell                      24.35      
Olle Skymne                               19.70      
Leo Wickert         16.68       
       
P13 Spjut (400g)      
1 Linus Jonsson 04 33.30      
2 Erik Larripa Taxell 05 24.55      
3 Elias Boman 04 22.89      
4 Olle Skymne 05 13.15      
5 Leo Wickert 05 11.52      
6 David Björklund 04 9.86      
       
   1      2      
David Björklund  9.86   8.72         
Elias Boman                           17.91                22.89         
Linus Jonsson  33.30               32.85            
Erik Larripa Taxell                     24.55                   X      
Olle Skymne                              12.19                13.15      
Leo Wickert                               10.12                 11.52      
P13 Kula (3kg)      
1 Linus Jonsson 04 10.80      
2 Elias Boman 04 8.66      
3 Olle Skymne 05 7.54      
4 Erik Larripa Taxell 05 5.73      
5 Leo Wickert 05 5.60      
6 David Björklund 04 4.98      
       
1      
David Björklund                        4.98          
Elias Boman                            8.66                         
Linus Jonsson                           10.80                           
Erik Larripa Taxell                     5.73                      
Olle Skymne                              7.54                      
Leo Wickert                               5.60                      
P13 Höjdhopp      
1 Linus Jonsson 04 150      
2 Elias Boman 04 133      
3 Erik Larripa Taxell 05 130      
4 David Björklund 04 120      
5 Leo Wickert 05 110      
6 Olle Skymne 05 105      
     
  100 105 110 115 120 125 130 133 136 139 142 145 150 155 158
David Björklund O O O   O O XXX                  
Elias Boman O O O O O O XO XXO XXX         O XXX
Linus Jonsson      O O O O O O O O O O O O XXX    
Erik Larripa Taxell O O O O O O O XXX              
Olle Skymne O O XXX                        
Leo Wickert O O XO XXX                      
P13 800m Hinder (3st 76.2cm hinder, ink. vattengrav)          
Final          
1 Erik Larripa Taxell 05 3:11.8m          
2 David Björklund 04 3:16.0m          
3 Linus Jonsson 04 3:31.9m          
4 Olle Skymne 05 3:47.6m          
5 Leo Wickert 05 3:48.2m          
- Elias Boman 04 ej start          
           
           
           
           
Pojkar 11          
P 11 60m          
Final        
Vind: okänd        
1 Jonah Heldt 06 10.2m          
2 Edwin Larripa Taxell 08 10.7m          
3 Hugo Back-Nilsson 09 11.2m          
4 Julian Boschini-Roine 07 ej start          
           
P 11 200m häck (70cm, 5st)        
Final        
Vind: okänd        
1 Jonah Heldt 06 40.8m          
2 Edwin Larripa Taxell 08 39.9m          
3 Hugo Back-Nilsson 09 47.1m          
4 Julian Boschini-Roine 07 ej start          
           
P 11 Stillastående längdhopp          
Vind: okänd        
1 Jonah Heldt 06 1.85          
2 Edwin Larripa Taxell 08 1.80          
3 Hugo Back-Nilsson 09 1.56          
           
  1        
Johan Heldt 1.85        
Edwin Larripa Taxell 1.80        
Hugo Back-Nilsson 1.56        
           
P11 Längdhopp (hoppzon)  
1 Jonah Heldt 06 3.52    
2 Edwin Larripa Taxell 08 3.11    
3 Hugo Back-Nilsson 09 2.63    
          
1  
Johan Heldt   3.52    
Edwin Larripa Taxell   3.11    
Hugo Back-Nilsson   2.63    
           
           
P11 Kula (3kg)          
1 Jonah Heldt 06 6.21          
2 Edwin Larripa Taxell 08 5.23          
3 Hugo Back-Nilsson 09 4.23          
           
           
    1 2    
Johan Heldt   5.92 6.21    
Edwin Larripa Taxell   5.23 4.92    
Hugo Back-Nilsson   4.09 4.23    
           
P11 Spjut (400g)  
1 Edwin Larripa Taxell 08 17.32  
2 Jonah Heldt 06 13.32  
3 Hugo Back-Nilsson 09 5.52  
           
1  
Johan Heldt   13.32      
Edwin Larripa Taxell   17.32      
Hugo Back-Nilsson   5.52      
   
 
           
P11 Diskus (600g)          
1 Edwin Larripa Taxell 08 13.96          
2 Jonah Heldt 06 13.82          
3 Julian Boschini-Roine 07 11.99          
4 Hugo Back-Nilsson 09 9.24          
           
       1                              2      
Johan Heldt   13.82              -      
Edwin Larripa Taxell   11.72                13.96      
Julian Boschini-Roine                11.99             -      
Hugo Back-Nilsson   9.24              -      
           
P11 Höjdhopp          
1 Jonah Heldt 6 110      
2 Edwin Larripa Taxell 8 100      
3 Hugo Back-Nilsson 9 85      
           
P11 400m hinder (3st ca 40cm hinder, ink. vattengrav)          
1 Jonah Held                           06 1:28.1m          
2 Edwin Larripa Taxell 08 1:28.7m          
3 Hugo Back-Nilsson 09 1:48.3m          
- Julian Boschini-Roine 07 ej start          
           
           
           
Flickor 15          
F15 60m          
Final          
Vind: okänd          
1 Emelie Beckman 03 11.9m          
2 Tuva Kjellström 03 12.7m          
           
F15 200m häck (76.2cm, 5st)          
Final          
Vind: okänd          
1 Emelie Beckman 03 35.2m          
2 Tuva Kjellström 03 37.0m          
           
F15 Stillastående längdhopp          
Vind: okänd          
1 Emelie Beckman 03 2.01          
2 Tuva Kjellström 03 1.96          
           
  1   2    
Tuva Kjellström 1.91   1.96    
Emelie Beckman 2.06   2.01    
           
F15 Längdhopp           
Vind: okänd          
1 Emelie Beckman 03 3.62          
2 Tuva Kjellström 03 3.40          
           
  1   2    
Tuva Kjellström   X     3.40    
Emelie Beckman 3.56   3.62    
           
F15 Diskus (600g)          
1 Emelie Beckman 03 21.33          
2 Tuva Kjellström 03 14.54          
           
  1   2    
Tuva Kjellström 13.18   14.54    
Emelie Beckman    X   21.33    
           
F15 Spjut (400g)          
1 Emelie Beckman 03 23.77          
2 Tuva Kjellström 03 9.94          
           
           
  1   2    
Tuva Kjellström  9.94      -    
Emelie Beckman  22.90   23.77    
           
F15 Kula (3kg)          
1 Emelie Beckman 03 9.00          
2 Tuva Kjellström 03 5.06          
           
  1   2    
Tuva Kjellström  9.94      -    
Emelie Beckman  22.90   23.77    
           
           
F15 Höjdhopp          
1 Emelie Beckman 03 140          
2 Tuva Kjellström 03 130          
           
  125 130 135 140 144
Tuva Kjellström O XXO XXX    
Emelie Beckman   O O XO XXX
           
           
F15 800m hinder (3st 76cm hinder, ink. vattengrav)          
1  Tuva Kjellström 03 3:01m          
2 Emelie Beckman 03 3:42m          
           
           
Flickor 13          
F13 60m          
Vind: okänd          
A-Final          
1 Isabelle Malmborg 05 9.1m          
2 Ida Malmborg 05 9.2m          
3 Emma Säll 04 9.4m          
- Dlin Mahmood 04 ej start          
- Nomi Kihlström 05 ej start          
           
B-Final          
4 Beatrix Flensbor 05 9.7m          
5 Natalie Lindgren 05 9.7m          
6 Nathalia Yacoub 04 9.8m          
- Natacha Skenarbrink  05 ej start          
           
           
           
F13 200m häck (70cm, 5st)          
Vind: okänd          
A-Final          
1 Isabelle Malmborg 05 37.3m          
2 Ida Malmborg 05 38.1m          
3 Natalie Lindgren 05 40.2m          
- Dlin Mahmood 04 ej start          
- Nomi Kihlström 05 ej start          
           
B-Final          
4 Beatrix Flensbor 05 40.5m          
5 Nathalia Yacoub 04 41.5m          
6 Emma Säll 04 42.5m          
- Natacha Skenarbrink  05 ej start          
           
F13 Stillastående längdhopp          
Vind: okänd          
1 Natalie Lindgren 05 2.16          
2 Isabelle Malmborg 05 1.98          
3 Ida Malmborg 05 1.94          
4 Beatrix Flensbor 05 1.79          
5 Dlin Mahmood 04 1.71          
6 Nomi Kihlström 05 1.69          
7 Nathalia Yacoub 04 1.63          
8 Emma Säll 04 1.46          
           
1          
Natalie Lindgren 2.16          
Isabelle Malmborg 1.98          
Ida Malmborg 1.94          
Beatrix Flensbor 1.79          
Dlin Mahmood 1.71          
Nomi Kihlström 1.69          
Nathalia Yacoub 1.63          
Emma Säll 1.46          
           
           
F13 Längdhopp (hoppzon)          
Vind: okänd          
1 Beatrix Flensbor                       3.78          
2 Emma Säll 3.77                            
3 Isabelle Malmborg 3.67           
4 Ida Malmborg 3.55           
5 Natalie Lindgren 3.52                            
6 Nathalia Yacoub 3.34           
           
           
                                                       1                        2          
Beatrix Flensbor                       3.70                  3.78          
Emma Säll 3.77                  3.60          
Isabelle Malmborg 3.67 3.67          
Ida Malmborg 3.39 3.55          
Natalie Lindgren 3.52                  3.50          
Nathalia Yacoub 3.27 3.34          
           
F13 Kula (2kg)        
1 Natalie Lindgren 5 8.42      
2 Emma Säll 4 6.48      
3 Beatrix Flensbor 5 6.46      
4 Nathalia Yacoub 4 6.37      
5 Isabelle Malmborg 5 5.69      
6 Dlin Mahmood 4 5.59      
7 Nomi Kihlström 5 X      
8 Ida Malmborg 5 X      
           
1          
 Beatrix Flensbor                       6.46                            
Emma Säll 6.48                            
Isabelle Malmborg 5.69           
Ida Malmborg   X           
Natalie Lindgren 8.42                            
Nathalia Yacoub 6.37           
Nomi Kihlström                            X          
Dlin Mahmood                          5.59          
           
           
           
           
           
           
           
F13 Spjut  (400g)  
1 Dlin Mahmood 4 12.91      
2 Emma Säll 5 11.79      
3 Natalie Lindgren 5 11.75      
4 Ida Malmborg 5 10.87      
5 Beatrix Flensbor 5 10.48      
6 Isabelle Malmborg 5 10.10      
7 Nomi Kihlström 5   7.98      
8 Nathalia Yacoub 4   6.73      
           
                                    1                 2          
Dlin Mahmood    X 12.91          
Emma Säll 11.60 11.79          
Natalie Lindgren 11.52 11.75          
Ida Malmborg   8.70 10.87          
Beatrix Flensbor   9.22 10.48          
Isabelle Malmborg 10.05 10.10          
Nomi Kihlström   7.98   7.42          
Nathalia Yacoub   6.73   6.67          
F13 Diskus (600g)        
1 Emma Säll 04 14.10        
2 Isabelle Malmborg 05 13.48        
3 Dlin Mahmood 04 12.91        
4 Beatrix Flensbor 05 12.40        
5 Nathalia Yacoub 04 11.97        
6 Nomi Kihlström 05 11.66        
7 Natalie Lindgren 05 10.94        
8 Ida Malmborg 05   8.73        
           
1          
Emma Säll 14.10          
Isabelle Malmborg 13.48          
Dlin Mahmood 12.91          
Beatrix Flensbor 12.40          
Nathalia Yacoub 11.97          
Nomi Kihlström 11.66          
Natalie Lindgren 10.94          
Ida Malmborg    8.73          
           
           
F13 Höjdhopp          
1 Natalie Lindgren 05 140          
2 Emma Säll 04 120          
3 Beatrix Flensbor 05 115          
4 Nathalia Yacoub 04 110          
5 Ida Malmborg 05 105          
6 Isabelle Malmborg 05 100          
  100 105 110 115 120 125 130 133 135 140 142 145 150 155 158
Natalie Lindgren O O O O XO O O O XXO O XXX        
Emma Säll O O XXO XO O XXX               O XXX
Beatrix Flensbor O O XO O XXX             O XXX    
Nathalia Yacoub O XO O XXX                      
Ida Malmberg O -                          
Isabelle Malmberg O O XXX                        

 

F13 800m hinder (3st 76.2cm hinder, ink. vattengrav)      
1 Beatrix Flensbor 05 3:29.2m      
2 Nathalia Yacoub 04 3:35.8m      
3 Natalie Lindgren 05 3:35.9m      
4 Isabelle Malmborg 05 3:46.2m      
5 Emma Säll 04 3:46.4m      
- Dlin Mahmood 04 ej start      
- Ida Malmborg 05 ej start      
- Nomi Kihlström 05 ej start      
       
Flickor 11      
F 11 60m      
Final
Vind: okänd
1 Ida Sjöblom 6 9.77  
2 Elsa Kjellström 6 9,95  
3 Anna Lindgren 6 10.44  
4 Elin Säll 6 10.88  
5 Caisa Wibler 7 10.91  
6 Clara Knutsson 6 ej start  
7 Aurora Boschini-Roine 6 ej start  
       
F11 200m häck (ca 40cm höga specialhäckar, 5st)      
Final      
Vind: okänd      
1 Anna Lindgren 06 39.8m      
2 Ida Sjöblom 06 41.6m      
3 Elsa Kjellström 06 43.0m      
4 Caisa Wibler 07 45.7m      
5 Elin Säll 06 57.5m      
- Clara Knutsson 06 ej start       
- Aurora Boschini-Roine 06 ej start      
       
F11 Stillastående längdhopp      
Vind: okänd      
1 Ida Sjöblom 06 1.76      
2 Caisa Wibler 07 1.72      
3 Elsa Kjellström 06 1.71      
4 Anna Lindgren 06 1.60      
5 Elin Säll 06 1.34      
       
1      
Ida Sjöblom 1.76      
Caisa Wibler 1.72      
Elsa Kjellström 1.71      
Anna Lindgren  1.60      
Elin Säll 1.34      
       
F11 Längdhopp (hoppzon)    
Vind: okänd
1 Elsa Kjellström 6 3.57  
2 Anna Lindgren 6 3.15  
3 Caisa Wibler 7 3.11  
4 Ida Sjöblom 6 2.97  
5 Elin Säll 6 2.41  
       
       
F11 Kula (2kg)      
1 Elsa Kjellström 06 7.43      
2 Ida Sjöblom 06 6.52      
3 Anna Lindgren 06 6.26      
4 Caisa Wibler 07 5.60      
5 Elin Säll 06 4. 25      
       
                                                       1                                 2      
Ida Sjöblom 6.52        6.22      
Caisa Wibler 4.95      5.60      
Elsa Kjellström 7.43 6.22      
Anna Lindgren 5.34  6.26      
Elin Säll 4.19 4.25      
       
F11 Spjut (400g)      
1 Ida Sjöblom 06 15.32      
2 Elsa Kjellström 06 12.32      
3 Anna Lindgren 06 11.78      
4 Caisa Wibler 07 10.29      
5 Elin Säll 06   5.20      
       
F11 Diskus (600g)      
1 Caisa Wibler 07 11.99      
2 Ida Sjöblom 06 10.44      
3 Elsa Kjellström 06   9.94      
4 Anna Lindgren 06   9.43      
5 Elin Säll 06   6.96      
       
F11 Höjdhopp      
1 Elsa Kjellström 06 110      
2 Anna Lindgren                           06 100      
3 Ida Sjöblom 06 100      
4 Caisa Wibler 07 100      
5 Elin Säll 06   95      
       
F 11 400m hinder (3st ca 40cm hinder, ink. vattengrav)      
1 Anna Lindgren 06 1:35.8m      
2 Elin Säll 06 1:37.5m      
3 Elsa Kjellström 06 1:37.8m      
4 Ida Sjöblom 06 1:37.9m      
5 Caisa Wibler 07 1:56.0m      

 

 

 


Kansliet informerar

Ladda ner Kostnadsräkning

Gör e-utbildning: Ren vinnare

Tisdagen 15 augusti går Marianne på en två veckor lång semester. I stället för att ringa eller besöka kansliet, mejla hsk.friidrott@telia.com så kan du få hjälp den vägen.

Fightern

Senaste bildspelet

Våra arrangemang

Bellmanstafetten
23-24 augusti 2017 »

The Music Run
26 augusti 2017 »

Tjejmilen
2 september 2017 »

Stockholm Halvmarathon
9 september 2017 »

Topploppet
16 september 2017 »

Nattruset
30 september 2017 »

Kalvruset
30 september-1 oktober 2017 »

Tjur Ruset
30 september-1 oktober 2017 »

Hässelbyloppet
8 oktober 2017 »

Ansvarig utgivare: Marianne Fricke Stjernström, E-mail: , Telefon: 08-739 97 06