Oscar och Hannah nya Svealandsmästare
2019-03-20
|
Matt Kinane och Helen Malmborg
Hässelby var väl representerade i Stockholms lag under helgen på Svealandsmästerskapen i Örebro i helgen. Både Oscar Reinholdsson och Hannah Kinane lyckades ta mästerskapstitlar!
Foto: Helen Malmborg.
Klubben representerades av Oscar Reinholdsson, Hannah Kinane, Linn Adolfsson, Ida Malmborg, Vidar Lind och Samuel Berhane.
Både Oscar Reinholdsson och Hannah Kinane lyckats tar Mästerskapstitlar då Oscar sprang 7,57 på 60m och 24,90 på 200m, Hannah Kinane tog 800m titeln med 2.25,6.
P14: Vidar: 4:a 60m, Silver Stafett 8*200 (Stockholm 2)
Samuel: 5:a 1000 m, Sprang i Stafettlag Stockholm 5
F14: Ida: 8:a 200m, 2:a i B-final 60m, Silver Stafett 8*200 (Stockholm 2)
P13: Oscar: Guld 60m, Guld 200m, Brons Längd, Guld Stafett (Stockholm 1)
F13: Hannah: Guld 800, Silver Stafett 8*200 (Stockholm 2)
Linn: 5:a 800 m, 8:a 200m, 4:a stafett (Stockholm 3)
P14 60 M HEAT 2
1 Vidar Lind -05 STO Hässelby SK 7,88 Final A
P14 60 M A-FINAL
4 Vidar Lind -05 STO Hässelby SK 7,99
P14 1000 M
5 Samuel Berhane -05 STO Hässelby SK 3.05,56
P13 60 M HEAT 4
1 Oscar Reinholdsson-06 STO Hässelby SK 7,69 Final A
P13 60 M A-FINAL
1 Oscar Reinholdsson-06 STO Hässelby SK 7,57
P13 200 M
1 Oscar Reinholdsson-06 STO Hässelby SK 24,90
P13 LÄNGD
3 Oscar Reinholdsson-06 STO Hässelby SK 5,27
F14 60 M HEAT 6
2 Ida Malmborg -05 STO Hässelby SK 8,50 Final B
F14 60 M B-FINAL
2 Ida Malmborg -05 STO Hässelby SK 8,41
F14 200 M
8 Ida Malmborg -05 STO Hässelby SK 27,84
F13 200 M
8 Linn Adolfsson -06 STO Hässelby SK 29,02
F13 800 M
1 Hannah Kinane -06 STO Hässelby SK 2.25,60
5 Linn Adolfsson -06 STO Hässelby SK 2.33,68
STAFETT 8x200 M HEAT 1
2 Stockholm 4 3.47,86 PLATS 7
Ella Fallope - Wilma Rydström - Max Österberg - Elias Dahlström - Alice Lindgren - Linnea Lindenfalk - Erik Norlén - Samuel Berhane
STAFETT 8x200 M HEAT 2
1 Stockholm 2 3.39,91 PLATS 2
Hannah Kinane - Rut Grufman - Jonathan Edberg - Elias Kapell - Lisa Mårtensson - Ida Malmborg - Vidar Lind - David Carlsson
2 Stockholm 3 3.42,36 PLATS 4
Ayla Hallberg - Emma Carlsson - Jacob Semb - William Loqvist - Sofia Eskilsson - Linn Adolfsson - Marcus Julin - Victor Törnström
STAFETT 8x200 M HEAT 3 PLATS 1
1 Stockholm 1 3.34,23
Esther Sahlqvist - Elsa Kagevik - Filip Herre - Oscar Reinholdsson - Mellanie Nellmer - Evelina Sparf - Edvin Unger - Joel Enander
Samtliga tider och alla resultat >>>