Mästerskapsrekord av Axel Djurberg på söndagens SAYO

2019-06-11 | Marianne Fricke Stjernström

Axel vann M 3000 meter hinder med tiden 9:10.07 på söndagen, SAYO:s avslutande dag. Det var ett mästerskapsrekod. Här finns hela dagens hässelbyresultat, som inkluderar nio medaljer och sex PB.

 


Axel Djurberg sprang även 3000 meter hinder på NM U20 2018. Arkivbild: DECA Text@Bild.

 

Här är samtliga hässelbyares resultat från söndagens tävlingar i Sollentuna på SAYO:

M 1500 m Sammanlagd lista       
            heat pl  
Max Bechtel 1   Hässelby SK 4:04.83 1 9 PB
                 
M 3000 m hinder
                 
Axel Djurberg 99   Hässelby SK 9:10.07     MR
Erik Djurberg 97   Hässelby SK 9:43.50      
                 
P17 200 m A Vind:1.8
                 
Edvard Hansson 2   Hässelby SK 23.34     PB
                 
P17 200 m Sammanlagd lista       
            heat pl  
Edvard Hansson 2   Hässelby SK 23.34 1 7 PB
15  Vincent Arousell 3   Hässelby SK 23.95 3 1  
                 
P17 400 m A
                 
Mårten Nystrand 3   Hässelby SK 54.54      
                 
P15 300 m A
                 
Lucas Lindberg 4   Hässelby SK 39.38      
                 
P15 300 m Sammanlagd lista       
            heat pl  
Lucas Lindberg 4   Hässelby SK 39.38 1 4  
                 
P15 80 m häck Försök 1 Vind:2.9
                 
Linus Jonsson 4   Hässelby SK 11.46 q    
Lucas Lindberg 4   Hässelby SK 11.95 q    
                 
P15 80 m häck Försök 2 Vind:2.8
                 
Elias Boman 4   Hässelby SK 11.70 q    
                 
P15 80 m häck Final Vind:3.7
                 
Linus Jonsson 4   Hässelby SK 11.25      
Elias Boman 4   Hässelby SK 11.58      
Lucas Lindberg 4   Hässelby SK 11.66      
                 
P15 Höjd       
                 
Elias Boman 4   Hässelby SK 1.63      
Eli Dahl Oud 4   Hässelby SK 1.63      
                 
P14 300 m B
                 
Erik Larripa Taxell 5   Hässelby SK 43.30      
                 
P14 300 m Sammanlagd lista       
            heat pl  
Erik Larripa Taxell 5   Hässelby SK 43.30 2 2  
                 
P14 Spjut       
                 
Erik Larripa Taxell 5   Hässelby SK 36.16      
12  Leo Jordal 5   Huddinge AIS 27.41      
13  Leo Wickert 5   Hässelby SK 18.11      
                 
P12 60 m häck Försök 3 Vind:2.5
                 
Marcus Beckman 7   Hässelby SK 12.71      
                 
P12 Längd       
                 
22  Marcus Beckman 7   Hässelby SK 3.62 (1.9)    
                 
P11 Längd       
                 
Edwin Larripa Taxell 8   Hässelby SK 3.79 (-1.1)    
11  Fredrik Danielsson 8   Hässelby SK 3.77 (-3.1)    
                 
P11 Längd       
                 
Edwin Larripa Taxell 8   Hässelby SK 3.79 (-1.1)    
11  Fredrik Danielsson 8   Hässelby SK 3.77 (-3.1)    
                 
P11 Kula       
                 
Edwin Larripa Taxell 8   Hässelby SK 8.90     PB
Fredrik Danielsson 8   Hässelby SK 7.56      
                 
K 1500 m
                 
Hannah Kinane 6   Hässelby SK 5:04.97      
10  Ida Blom 2   Hässelby SK 5:09.60      
                 
F19 200 m A Vind:2.2
                 
Charlotte Andersson 0   Hässelby SK 25.70      
                 
F19 200 m Sammanlagd lista       
            heat pl  
Charlotte Andersson 0   Hässelby SK 25.70 1 4  
                 
F17 200 m A Vind:3.4
                 
Laura Fodor 3   Hässelby SK 26.87      
                 
F17 200 m B Vind:-0.7
                 
Lia Cederberg 4   Hässelby SK 26.38      
                 
F17 200 m Sammanlagd lista       
            heat pl  
Lia Cederberg 4   Hässelby SK 26.38 2 4  
16  Laura Fodor 3   Hässelby SK 26.87 1 8  
                 
F17 Kula       
                 
Emelie Beckman 3   Hässelby SK 10.83      
12  Sofia Boman 2   Hässelby SK 9.60      
13  Emelie Malmborg 3   Hässelby SK 9.19      
15  Wilja Wickert 2   Hässelby SK 8.57      
                 
E Nilsson 8.04 8.02 X          
F17 Slägga Sportfältet       
                 
13  Emelie Malmborg 3   Hässelby SK 36.84      
14  Wilja Wickert 2   Hässelby SK 36.56      
16  Sofia Boman 2   Hässelby SK 33.86      
                 
                 
F17 Spjut       
                 
Emelie Beckman 3   Hässelby SK 34.46      
Wilja Wickert 2   Hässelby SK 28.84      
Sofia Boman 2   Hässelby SK 25.19      
                 
                 
F15 80 m häck Försök 1 Vind:4.3
                 
Saga Hermundstad 4   Hässelby SK 12.93      
                 
F14 300 m A
                 
Ida Malmborg 5   Hässelby SK 44.21      
Isabelle Malmborg 5   Hässelby SK 46.78      
                 
F14 300 m Sammanlagd lista       
            heat pl  
Ida Malmborg 5   Hässelby SK 44.21 1 4  
Isabelle Malmborg 5   Hässelby SK 46.78      
                 
F14 300 m Sammanlagd lista       
            heat pl  
Ida Malmborg 5   Hässelby SK 44.21 1 4  
Isabelle Malmborg 5   Hässelby SK 46.78 1 5  
                 
F14 Slägga Sportfältet       
                 
15  Elsa Kjellström 6   Hässelby SK 19.62      
                 
F13 60 m häck Försök 3 Vind:0.8
                 
Elsa Kjellström 6   Hässelby SK 10.79     PB
                 
F13 Längd       
                 
12  Elsa Kjellström 6   Hässelby SK 4.58 (0.0)   PB
                 
F12 60 m häck Försök 1 Vind:2.1
                 
Ines Dahl Oud 7   Hässelby SK 12.68      
                 
F12 60 m häck Försök 2 Vind:1.9
                 
Caisa Wibler 7   Hässelby SK 12.08      
                 
      
                 
21  Ines Dahl Oud 7   Hässelby SK 3.48 (-3.2)    
22  Caisa Wibler 7   Hässelby SK 3.43 (-3.3)    
                 
F12 Spjut       
                 
11  Caisa Wibler 7   Hässelby SK 14.47      
                 
F11 Längd       
                 
11  Matilda Barasciutti 8   Hässelby SK 3.70 (-3.1)    
26  Isabella Sjöholm Vitasovic 8   Hässelby SK 3.23 (-3.3)    
31  Mila Almström 8   Hässelby SK 2.94 (-1.0)    
                 

 

Alla resultat >>>


Kansliet informerar

Kansliet har oregelbundna öppettider. Mejla hsk.friidrott@telia.com om du behöver hjälp.

Köp kläder: Webbshop

Till Kostnadsräkningen

Klubbens Antidopingarbete

Utbildningsplattformen
Sport conference 

Vill du inte att ditt friidrottande barn ska vara med på bild på klubbens hemsida? Mejla marianne.hsk@telia.com!

Senaste bildspelet

Fightern

Våra arrangemang

Kalvruset
5 oktober 2019 »

Tjur Ruset
5 oktober 2019 »

Hässelbyloppet
13 oktober 2019 »

STHLM X
19 oktober 2019 »

Höstrusket
2 november 2019 »

Mine to Run
17 november 2019 »

Ansvarig utgivare: Marianne Fricke Stjernström, E-mail: , Telefon: 08-739 97 06