Amanda Hansson tangerade klubbrekordet
2017-01-16
|
Bengt Alfredsson
Huddinge AIS arrangerade Scandic Indoor Games i helgen. Hässelby var väl representerat och med många goda resultat. Amanda Hansson tangerade klubbrekordet på 60 m häck.
En glad Amanda som tangerat det kvinnliga seniorrekordet inomhus på 60 m häck. Klubbrekordet 8,46 är från 1994 och satt av Kristina Pihl.
FREDAG
M Längd
7 Jacob Tysén Holmberg, Hässelby SK, 5,82
P16 Höjd
2 Ludvig Gileborn, Hässelby SK, 171
K 400m
Finalheat 2
2 Ztella Krywult, Hässelby SK, 64.22
F15 Kula 3.0 kg
6 Emilia Nordqvist, Hässelby SK, 7,85
F14 Stav
Final
3 Emilie Beckman, Hässelby SK, 205
7 Jessica Holmberg , Hässelby SK, 185
9 Elsa Eriksson, Hässelby SK, 175
F14 Kula 3.0 kg
Final
1 Emilie Beckman, Hässelby SK, 8,93
5 Jessica Holmberg , Hässelby SK, 6,30
Alla resultat fredag >>>
Lördag
M Höjd
2 Jakob Samuelsson, Hässelby SK, 188
M Tresteg
4 Jacob Tysén Holmberg, Hässelby SK, 12,61
M Kula 7.26 kg
1 Gabriel Heen, Hässelby SK, 15,80
10 Jakob Samuelsson, Hässelby SK, 15,13, (6 kg kula)
P14 1000m
Final
3 Albert Henriksson, Hässelby SK, 3:15.19
P12 Höjd
11 Leo Wickert, Hässelby SK, 107
P12 Kula 3.0 kg
12 Leo Wickert, Hässelby SK, 4,97
P11 60m
Försök heat 2
4 Alexander Hägg, Hässelby SK, 9.97
Finalheat 2
6 Alexander Hägg, Hässelby SK, 10.35
P11 Längd, zon
16 Alexander Hägg, Hässelby SK, 3,37
K 200m
Finalheat 1
3 Lovisa Bivstedt, Hässelby SK, 26.46
K 800m
Final
2 Emma Jansson, Hässelby SK, 2:20.75
K Häck 60m, 84 cm
Final
1 Amanda Hansson, Hässelby SK, 8.46, Tangerat klubbrekord
F17 Längd
2 Amanda Möller, Hässelby SK, 4,56
F16 60m
Försök heat 1
2 Shila Fathli, Hässelby SK, 8.54
Final
4 Shila Fathli, Hässelby SK, 8.47
F15 60m
Försök heat 1
6 Sofia Boman, Hässelby SK, 9.05
Försök heat 2
6 Hedda Tangfelt, Hässelby SK, 9.08
Försök heat 3
5 Wilja Wickert, Hässelby SK, 9.00
F15 Längd
4 Sofia Boman, Hässelby SK, 4,82
11 Wilja Wickert, Hässelby SK, 4,36
F14 60m
Försök heat 1
6 Jessica Holmberg, Hässelby SK, 9.54
Försök heat 2
1 Clara Fallenius, Hässelby SK, 8.55
2 Marika Åstrand, Hässelby SK, 8.93
5 Caroline Graveley, Hässelby SK, 9.27
Försök heat 3
5 Elsa Eriksson, Hässelby SK, 9.25
7 Tuva Kjellström, Hässelby SK, 9.64
Final
3 Clara Fallenius, Hässelby SK, 8.56
4 Marika Åstrand, Hässelby SK, 8.76
F14 Höjd
2 Clara Fallenius, Hässelby SK, 147
4 Marika Åstrand, Hässelby SK, 141
6 Caroline Graveley, Hässelby SK, 141
9 Tuva Kjellström, Hässelby SK, 130
10 Elsa Eriksson, Hässelby SK, 130
11 Jessica Holmberg, Hässelby SK, 125
F12 800m
Finalheat 1
4 Tilda Bergsten, Hässelby SK, 2:45.81
F11 60m
Försök heat 1
1 Xana Baxter, Hässelby SK, 9.46
Försök heat 4
6 Linn Nylander , Hässelby SK, 10.19
Försök heat 6
5 Livia Klaesson, Hässelby SK, 10.11
Finalheat 1
5 Xana Baxter, Hässelby SK, 9.56
Finalheat 3
3 Livia Klaesson, Hässelby SK, 10.08
7 Linn Nylander , Hässelby SK, 10.36
F11 Längd, zon
8 Xana Baxter, Hässelby SK, 3,75
14 Livia Klaesson, Hässelby SK, 3,54
24 Linn Nylander, Hässelby SK, 3,18
Alla resultat lördag >>>
Söndag
M 1500m
Finalheat 1
2 Erik Djurberg, Hässelby SK, 4:11.94
9 Robel Kahisay, Hässelby SK, 4:27.18
Finalheat 2
1 Anton Axelsson, Hässelby SK, 4:23.58
4 Johan Friberg, Hässelby SK, 4:37.90
M Stav
1 Jakob Samuelsson, Hässelby SK, 470
P17 60m
Final
7 Jacob Tysén Holmberg, Hässelby SK, 7.96
P13 60m
Försök heat 2
5 Elias Boman, Hässelby SK, 9.42
P13 Stav
3 Linus Jonsson, Hässelby SK, 192
8 Elias Boman, Hässelby SK, 162
P13 Längd, zon
3 Linus Jonsson, Hässelby SK, 4,66
18 Elias Boman, Hässelby SK, 4,06
K 60m
Försök heat 1
1 Amanda Hansson , Hässelby SK, 7.68
Final
1 Amanda Hansson, Hässelby SK, 7.67
K 1500m
Final
2 Kerstin Axelsson, Hässelby SK, 4:54.15
F16 Häck 60m, 76 cm
Final
1 Amanda Barasciutti, Hässelby SK, 9.92
4 Shila Fathli, Hässelby SK, 9.98
F16 Längd
6 Amanda Barasciutti, Hässelby SK, 4,39
F15 Häck 60m, 76 cm
Final
3 Hedda Tangfelt, Hässelby SK, 10.73
F14 1000m
Final
1 Ingrid Jonsson, Hässelby SK, 3:25.28
3 Josefine Höjer, Hässelby SK, 3:38.69
F14 Häck 60m, 76 cm
Finalheat 1
2 Marika Åstrand, Hässelby SK, 9.99
4 Tuva Kjellström, Hässelby SK, 13.31
F14 Längd
9 Caroline Graveley, Hässelby SK, 4,13
10 Marika Åstrand, Hässelby SK, 4,09
13 Jessica Holmberg, Hässelby SK, 3,94
15 Elsa Eriksson, Hässelby SK, 3,84
16 Tuva Kjellström, Hässelby SK, 3,84
F13 800m
Final
2 Josefina Bivstedt, Hässelby SK, 2:32.84
F12 60m
Försök heat 4
3 Isabelle Malmborg, Hässelby SK, 9.26
Försök heat 5
3 Tilda Bergsten, Hässelby SK, 9.37
Försök heat 6
3 Ida Malmborg, Hässelby SK, 9.60
Finalheat 1
7 Isabelle Malmborg, Hässelby SK, 9.28
Finalheat 2
2 Tilda Bergsten, Hässelby SK, 9.33
8 Ida Malmborg, Hässelby SK, 9.71
F12 Längd, zon
9 Tilda Bergsten, Hässelby SK, 3,92
16 Ida Malmborg, Hässelby SK, 3,70
Resultat söndag >>>